هیئت پنج نفری وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در این سفر طی بازدید سه ساعته از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با مسئولان مختلف فرهنگی و انتشاراتی همچنین برگزارکنندگان نمایشگاه نیز دیدار و گفتگو کردند. این هیئت در این دیدارها اظهار داشت در ابتدای کار هستیم و نیاز به استفاده از تجربیات کشور دوست و […]

 هیئت پنج نفری وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در این سفر طی بازدید سه ساعته از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با مسئولان مختلف فرهنگی و انتشاراتی همچنین برگزارکنندگان نمایشگاه نیز دیدار و گفتگو کردند.

این هیئت در این دیدارها اظهار داشت در ابتدای کار هستیم و نیاز به استفاده از تجربیات کشور دوست و مسلمان جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های ترجمه، نشر و برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب داریم.

هیئت طالبان با ناشران خارجی در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز دیدار کرده و همچنین در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی به دیدار محل شهادت شهید بهشتی نیز رفته است.

بازدید از موزه قرآن کریم و گفتگو با حجت الاسلام «صابری» رئیس این موزه و برخی دیگر از مدیران نیز از دیگر برنامه‌های این هیئت بود.

کشور افغانستان , جمهوری اسلامی ایران , نمایشگاه بین المللی کتاب تهران , طالبان ,

هیئت اعزامی از افغانستان همچنین نشت صمیمانه‌ای با مرکز طبع و نشر قرآن کریم در محل مجتمع امام خمینی(ره) داشت.

«مولوی عابد» رئیس بخش نگارش قرآن کریم در وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در این دیدار خواستار همکاری ایران در اصلاح روش‌ها و انتقال تجربیات در زمینه چاپ و نشر قرآن کریم شد.

پس از هماهنگی‌های انجام شده، هیئت افغانستانی در شرکت چاپ و انتشارات وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه نیز حضور یافت و از محل آن بازدید کرد.

کشور افغانستان , جمهوری اسلامی ایران , نمایشگاه بین المللی کتاب تهران , طالبان ,

این هیئت اعزامی از چاپخانه موسسه انتشاراتی اسوه (ویژه چاپ قرآن کریم) نیز دیدن کرد و پس از بازدید از کتابخانه حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی به زیارت مرقد حضرت معصومه سلام الله علیها مشرف شد.

اعضای این هیئت همچنین در گفتگو با خبرنگاران درباره وضعیت زبان فارسی، اقوا غیرپشتون، واردات کتاب از ایران و وضعیت چاپ و نشر همچنین اهمیت طالبان به موضوعات فرهنگی و نیز به برخی مسائل دیگر پاسخ گفتند.

دیدار از مجموعه فرهنگی کاخ گلستانی نیز در آخرین روز هیئت اعزامی از کابل برنامه‌ریزی شده بود.

در این دیدار نیز درباره فلسطین، کشتار مردم بی‌گناه غزه و بی‌تفاوتی حاکمان کشورهای اسلامی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی گفتگو صورت گرفت.