«سیدروح الله حسینی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «نورالدین عزیزی» وزیر صنعت و تجارت افغانستان با تشریح ظرفیت‌های فرهنگی، علمی، صنعتی و دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران، به ضرورت بهره‌گیری از ابزارهای رسانه و هنر در عرصه صنعت و تجارت اشاره کرد. وی افزود: افزایش همکاری‌های فرهنگی، علمی با رویکرد نزدیکی دو ملت […]

 «سیدروح الله حسینی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «نورالدین عزیزی» وزیر صنعت و تجارت افغانستان با تشریح ظرفیت‌های فرهنگی، علمی، صنعتی و دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران، به ضرورت بهره‌گیری از ابزارهای رسانه و هنر در عرصه صنعت و تجارت اشاره کرد.

وی افزود: افزایش همکاری‌های فرهنگی، علمی با رویکرد نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان و در سایه فرهنگ غنی دو ملت ماناتر خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به پیوند صنعت و تجارت با دانشگاه، آمادگی ایران را برای ارائه تجربیات خود به کشور دوست و برادر افغانستان اعلام نمود.

حضور پررنگ دانشگاهی با برگزاری کارگاه‌های صنعتی و تجاری، ارائه شرایط مناسب در راستای بورسیه‌های تحصیلی، ایجاد پارک‌های علم و فناوری، زمینه‌سازی جهت عقد خواهر خواندگی بین دانشگاه‌های صنعتی و دانشکده‌های اقتصاد، مهندسی و صنعت دو کشور با یکدیگر و راه‌اندازی دوره‌های کوتاه مدت آموزش طولی و عرضی با محوریت اقتصاد، صنعت، تجارت و … از دیگر موضوعات مورد بحث دو طرف بود.

رایزن فرهنگی ایران و وزیر صنعت و تجارت افغانستان همچنین به ضرورت پرداختن به جلوه‌های هنری و رسانه‌ای اقتصادی و تجاری با محوریت بندر چابهار، تسهیل شرایط فرهنگی و علمی کشت‌های جایگزین و فراسرزمینی با تکنیک‌های صنعتی در افغانستان، مهیا کردن آموزش‌های لازم در راستای مدرن‌سازی محصولات مربوط به صنایع دستی با بهره‌گیری از جمعیت مستعد افغانستان، برگزاری نمایشگاه‌هایی با پیوست فرهنگی در زمینه تقویت همکاری‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری،  برگزاری وبینارهای دولتی و غیردولتی در افغانستان ارتقای سطح کارکردی نیروهای کادر با اعزام استاد از موسسات علمی و دانشگاهی دولتی و غیرانتفاعی ایران به افغانستان گفتگو کردند.

آموزش زبان فارسی به بازرگانان پشتو زبان که در امر تجارت با ایران اهتمام دارند، تعلیم رسم الخط‌های روز فارسی در مکاتبات دولتی بین دو کشور و … از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان مطرح گردید.

وزیر صنعت و تجارت افغانستان با استقبال از معرفی ظرفیت‌های موجود در جمهوری اسلامی ایران، با تشکیل چند تیم تخصصی دستورات لازم برای پیگیری موضوعات مطرح شده را صادر نمود.