«ابوبکر صاحبی» دبیر اول سفارت افغانستان در تهران در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ادعاها و گزارش‌ها در مورد مخالفت حکومت طالبان با حضور ناشران افغانستان در این نمایشگاه را تکذیب کرد و گفت دلیل شرکت کمرنگ ناشران از داخل افغانستان در این نمایشگاه، دیر رسیدن دعوتنامه است. وی در گفتگو با «آوا» از برنامه‌ریزی […]

 «ابوبکر صاحبی» دبیر اول سفارت افغانستان در تهران در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ادعاها و گزارش‌ها در مورد مخالفت حکومت طالبان با حضور ناشران افغانستان در این نمایشگاه را تکذیب کرد و گفت دلیل شرکت کمرنگ ناشران از داخل افغانستان در این نمایشگاه، دیر رسیدن دعوتنامه است.

وی در گفتگو با «آوا» از برنامه‌ریزی برای حضور حداکثری ناشران افغانستان در نمایشگاه آینده کتاب تهران خبر داد.

صاحبی با اشاره به بازدید از سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تصریح کرد: «هر کشوری دوست دارد که فرهنگ و آثار دانشمندانش که زحمت می‌کشند و کتاب چاپ می‌کنند، به نمایش گذاشته شود. آثار خیلی خوبی از افغانستان در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است».

دبیراول سفارت افغانستان در تهران در پاسخ به پرسشی درباره حضور کمرنگ ناشران افغان اظهار داشت «در سال جاری دلیل این حضور کمرنگ این است که دعوتنامه خیلی دیر به ما رسید و شما می‌دانید که موضوعات دولتی کمی، تا طی مراحل ویزا و مسائل تداراکی زمان‌گیر است اما بازهم کوشش شد که ناشران افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشته باشند».
 
صاحبی در مورد برنامه سفارت افغانستان برای سال آینده و حضور گسترده ناشران در نمایشگاه کتاب تهران گفت: «به دنبال تأخیری که امسال رخ داد، تصمیم گرفتیم برای سال آینده زودتر آمادگی بگیریم و هم با کشور میزبان و هم کابل رایزنی کنیم تا بتوانیم غرفه‌های افغانستان را به حداکثر افزایش دهیم تا سبب دلگرمی افغان‌ها شود و هم عطش بازدیدکنندگان فروکش کند».